mogu-li-ljudi-koji-pate-od-bruksizma-izbjeljivati-zube
Mogu li ljudi koji pate od bruksizma izbjeljivati zube?

Bruksizam, odnosno nesvjesno škrgutanje zubima, česta je pojava kod mnogih ljudi, a najčešće se javlja tijekom spavanja. Ova navika može imati brojne negativne posljedice na zdravlje zubi, uključujući trošenje zubne cakline, povećanu osjetljivost, pa čak i puknuća zuba. 

U radu Dental Centra 4Smile, često se susrećemo s pitanjem mogu li pacijenti koji pate od bruksizma izbjeljivati zube te kako bruksizam utječe na ovaj estetski tretman.

Utjecaj bruksizma na zube

Bruksizam može značajno oštetiti zubnu caklinu, što dovodi do trošenja zaštitnog sloja zuba. Oštećena caklina može uzrokovati povećanu osjetljivost zubi na toplinu, hladnoću, pa i slatku ili kiselu hranu. Ova osjetljivost može biti dodatno pojačana nakon izbjeljivanja, jer većina tretmana za izbjeljivanje koristi kemijske tvari koje djeluju na caklinu. Zbog toga je važno procijeniti stanje zuba prije nego što se pacijent podvrgne bilo kakvom tretmanu izbjeljivanja.

Izbjeljivanje zubi kod osoba s bruksizmom

Osobe koje pate od bruksizma mogu izbjeljivati zube, no postoji nekoliko čimbenika koje treba uzeti u obzir. Prije svega, stomatolog mora procijeniti stupanj oštećenja zuba. Ako su zubi značajno oštećeni, izbjeljivanje bi moglo dodatno pogoršati stanje, uzrokujući još veću osjetljivost i nelagodu. 

Kod pacijenata s blagim do umjerenim oblikom bruksizma, moguće je pristupiti izbjeljivanju, ali uz dodatne mjere opreza. Važno je koristiti metode izbjeljivanja koje su nježnije prema zubima, poput tretmana koje stomatolog provodi u ordinaciji, jer su kontrolirani i prilagođeni stanju zuba. Također, nošenje udlage za bruksizam tijekom noći može pomoći u zaštiti zuba od daljnjeg oštećenja.

Preporuke za sigurno izbjeljivanje zuba kod bruksizma 

Ako patite od bruksizma i razmišljate o izbjeljivanju zubi, evo nekoliko preporuka koje će vam pomoći da proces bude što sigurniji:

  1. Konzultacija sa stomatologom:

Prvi korak je uvijek konzultacija sa stomatologom kako bi se procijenilo stanje vaših zubi i stupanj oštećenja cakline. 

  1. Profesionalno izbjeljivanje u ordinaciji:

Iako postoje brojne kućne metode za izbjeljivanje zubi, osobama s bruksizmom preporučujemo da se odluče za profesionalno izbjeljivanje u stomatološkoj ordinaciji. Stomatolog će koristiti sredstva koja su nježnija i prilagođena vašem stanju.

  1. Udlaga za bruksizam:

Ako već ne koristite udlagu, razmislite o njenom nošenju. Ona ne samo da štiti zube od daljnjeg oštećenja, već može i smanjiti bol i nelagodu uzrokovanu škrgutanjem zubi.

  1. Redoviti pregledi:

Nakon izbjeljivanja, važno je redovito posjećivati stomatologa radi kontrola. Time ćete osigurati da vaši zubi ostanu zdravi i nakon estetskog tretmana.

Izbjeljivanje zubi moguće je kod osoba koje pate od bruksizma, ali uz strogu kontrolu i pažljivu procjenu stomatologa. U Dental Centru 4Smile posvećeni smo pružanju personalizirane njege za sve naše pacijente, uključujući i one koji se suočavaju s izazovima poput bruksizma. Ako razmišljate o izbjeljivanju zubi, slobodno nas kontaktirajte kako bismo zajedno pronašli najbolje rješenje za vaš osmijeh.

IZ NAŠEG BLOGA

Prijavite se na naš newsletter

    Javite nam se

    Pišite nam, nazovite, navratite, pratite nas na društvenim mrežama.