kako-znati-da-imas-karijes
Kako znati da imaš karijes? 

Karijes je jedan od najčešćih dentalnih problema, no u ranim fazama često prođe nezapaženo. Posebno je teško primijetiti karijes golim okom jer se kod odraslih pacijenata najčešće razvija između zuba. Upravo zbog toga redoviti posjeti stomatologu postaju ključni za rano otkrivanje i prevenciju daljnjih komplikacija. 

U ovotjednom blogu Dental Centra4Smile, stomatolog Ivan Antolković pomoći će vam prepoznati prve znakove karijesa i pružiti savjete kako najbolje zaštititi svoje zube.

Što je karijes?

Karijes je postupno propadanje zubne strukture uzrokovano kiselinama koje proizvode bakterije u ustima. Ove kiseline nastaju kao rezultat razgradnje šećera iz hrane i pića. Ako se karijes ne liječi, može uzrokovati bol, infekciju i na kraju gubitak zuba.

Znakovi da imate karijes
  1. Osjetljivost zuba

   Jedan od prvih znakova karijesa je osjetljivost zuba. Ako primijetite da su vaši zubi osjetljivi na toplo, hladno, slatko ili kiselo, to može biti pokazatelj da imate početni stadij karijesa. Ova osjetljivost se obično javlja jer karijes oštećuje zubnu caklinu, što omogućava vanjskim podražajima da dođu do unutarnjih dijelova zuba.

  1. Bol u zubima:

   Kako karijes napreduje, može doći do bolova, osobito pri žvakanju ili konzumaciji hrane i pića. Bol može varirati od blagih neugodnosti do jakih bolova. Ako osjetite trajnu bol u zubu, to može biti znak da je karijes dosegao dentin ili čak pulpu zuba, što zahtijeva hitnu intervenciju.

  1. Promjene boje zuba:

   Karijes često uzrokuje promjenu boje zuba. U početku se može pojaviti kao bijela mrlja, ali kako napreduje, može postati smeđa ili crna. Ove promjene boje su rezultat demineralizacije zubne cakline i kasnijih oštećenja dubljih slojeva zuba.

  1. Vidljive rupe ili udubljenja na zubu:

   Ako primijetite male rupe ili udubljenja na površini zuba, vrlo je vjerojatno da imate karijes. Ove rupe su rezultat propadanja zubne strukture koje bakterije uzrokuju. One su često vidljive i mogu se osjetiti jezikom.

  1. Loš zadah ili neugodan okus u ustima:

   Bakterije koje uzrokuju karijes mogu također izazvati loš zadah ili neugodan okus u ustima. Ako primijetite da imate trajni loš zadah unatoč redovitom pranju zuba, to može biti znak da je karijes prisutan.

 Što učiniti ako sumnjate da imate karijes?

Ako primijetite bilo koji od navedenih znakova, važno je da što prije posjetite svog stomatologa. Rano otkrivanje karijesa može spriječiti ozbiljnije probleme i pomoći u očuvanju vaših zuba. U Dental Centru 4Smile koristimo najmodernije tehnike i materijale za liječenje karijesa, osiguravajući da vaši zubi ostanu zdravi i funkcionalni.

Prevencija je ključ

Najbolji način da izbjegnete karijes je redovita oralna higijena i preventivni pregledi. Evo nekoliko savjeta kako zaštititi svoje zube:

Redovito perite zube: Perite zube barem dva puta dnevno po dvije minute

Koristite zubni konac ili oralni tuš: Zubni konac ili oralni tuš pomažu u uklanjanju hrane i plaka iz prostora između zuba gdje četkica ne može doseći.

Izbjegavajte pretjeranu konzumaciju šećera: Bakterije u ustima hrane se šećerom, stoga smanjite unos slatkiša i gaziranih pića.

Redoviti pregledi: Posjetite stomatologa najmanje dva puta godišnje radi pregleda i profesionalnog čišćenja.

Karijes je problem koji ne treba zanemariti. Pratite znakove, održavajte dobru oralnu higijenu i redovito posjećujte stomatologa kako biste osigurali da vaši zubi ostanu zdravi i bez karijesa.

Vaš Dental Centar 4Smile i stomatolog Ivan Antolković su ovdje za vas!

IZ NAŠEG BLOGA

Prijavite se na naš newsletter

    Javite nam se

    Pišite nam, nazovite, navratite, pratite nas na društvenim mrežama.