“Suha usta”, ili kserostomija, neugodno je stanje koje se često javlja kod ženske populacije iznad 40 godina, ponajviše zbog utjecaja hormona. U ovotjednom blogu Dental Centra 4Smile saznat ćete koji su uzroci simptoma suhih usta, kako se liječi i kako sami sebi možete pomoći.
Slina spriječava propadanje zuba neutraliziranjem kiselina koje proizvode bakterije, ograničavanjem rasta bakterija te ispiranjem čestica hrane. Slina također poboljšava sposobnost okusa i olakšava žvakanje i gutanje. Osim toga, enzimi u slini pomažu u probavi.
Smanjena slina i suha usta mogu varirati od samo smetnje do nečega što ima veliki utjecaj na vaše opće zdravlje i zdravlje vaših zubi i desni, kao i apetit i uživanje u hrani.
Liječenje suhih usta ovisi o uzroku.
Suhoća usta je simptom, a ne bolest
Suhoća usta je zapravo simptom temeljnog problema, a ne bolest sama po sebi. To je obično uzrokovano lijekovima, ali može biti povezano s raznim sistemskim bolestima, kemoterapijom, zračenjem na glavi i vratu, dehidracijom, hormonalnim promjenama i određenim aktivnostima kao što je uporaba duhana.
Osjetite li problem “suhih usta” treba ga što prije početi rješavati. Važno je da u ustima održavamo dovoljnu količinu sline kako bismo neutralizirali kiseline nastale plakom, navlažiti hranu kako bi se omogućilo gutanje, te kontrolirali bakterije koje dovode do propadanja zuba i bolesti desni.
Što uzrokuje simptom suhih usta?
- Nuspojava određenih lijekova. Suha usta su uobičajena nuspojava mnogih lijekova na recept i bez recepta, uključujući lijekove koji se koriste za liječenje depresije, anksioznosti, boli, alergija i prehlade (antihistaminici i dekongestivi), pretilosti, akni, epilepsije, hipertenzije (diuretika), proljeva, mučnine, psihotičnih poremećaja, urinarne inkontinencije, astme (određeni bronhodilatatori) i Parkinsonove bolesti. Suha usta također mogu biti nuspojava lijekova za opuštanja mišića i sedativa.
- Nuspojava određenih bolesti i infekcija. Suha usta mogu biti nuspojava medicinskih stanja, uključujući Sjögrenov sindrom, Alzheimerove bolesti, dijabetesa, anemije, cistične fibroze, reumatoidnog artritisa, hipertenzije, Parkinsonove bolesti, moždanog udara, hormonalnih promjena.
- Nuspojava određenih medicinskih tretmana. Oštećenje žlijezda slinovnica može smanjiti količinu proizvedene sline. Zračenja na glavi i vratu te tretman kemoterapijom isto tako smanjuju količinu izlučene sline.
- Dehidracija. Stanja koja dovode do dehidracije, kao što su groznica, pretjerano znojenje, povraćanje, proljev, gubitak krvi i opekline mogu uzrokovati suha usta.
- Stil života. Pušenje ili žvakanje duhana može utjecati na količinu pljuvačke i pogoršati suha usta. Spavanje i disanje s otvorenim ustima također može pridonijeti problemu.
Posljedice simptoma suhih usta na oralno zdravlje
- Loš dah – zadah
- Ispucana usta
- Pucanje usne sluznice, ili unutarnjih obloga obraza i usana, u kojima se koža na uglovima usta može podijeliti ili postati bolna
- Disgeuzija ili poremećaji okusa
- Gljivične infekcije u ustima
- Bolan jezik
- Povećana potreba za vodom, osobito noću
- Upala jezika, čirevi na jeziku
- Češća bolest desni
- Više karijesa i plaka
- Problemi s gutanjem i žvakanjem – osobito suha i mrvljiva hrana, kao što su krekeri ili žitarice
- Problemi s nošenjem proteza – problemi s zadržavanjem proteze, rane na zubima i jezik koji se lijepi za nepce
- Infekcija žlijezda slinovnica
- Grlobolja
- Ljepljiva slina
- Žilava slina.
Povezanost simptoma suhih usta s ostatkom tijela
Ovisno o uzroku, sindrom suhih usta može biti povezan sa simptomima izvan usta, uključujući:
- Suhoća i svrbež očiju
- Suhi nos ili grlo
- Česti kašalj
- Smanjeni osjet mirisa
- Zatvor
- Bol u zglobovima ili ukočenost
- Malaskavost
- Neobjašnjivi gubitak težine
- Kod žena, česte vaginalne infekcije.
Kako bi otkrili uzrok suhih usta najbolje se obratiti svom liječniku opće prakse, a kako bi spriječili posljedice simptoma suhih usta na oralno zdravlje obratite se svom stomatologu u Zagrebu, Ivanu Antolkoviću.
Savjeti stomatologa u Zagrebu, Ivana Antolkovića kako se boriti sa simptomom suhih usta
- Jedite sočniju hranu kako bi se stimulirao protok sline.
- Prije gutanja hrane temeljito je prožvačite.
- Izbjegavajte hrskavu hranu koja bi mogla ozlijediti usta, kao što su krekeri ili čips.
- Izbjegavajte kiselu hranu i pića, kao što su bezalkoholna pića, agrumi i sokovi od agruma, kako bi zaštitili zubnu caklinu.
- Ograničite slatku hranu i piće ili ih potpuno izbjegavajte.
- Izbjegavajte vodice za ispiranje usta s okusom mentola, ti proizvodi imaju tendenciju pogoršati simptom suhih usta i povećati rizik od karijesa. Bolje je pitati svog stomatologa u Zagrebu o vodici za usta bez mente.
- Izbjegavajte bilo koju tvar koja povećava suhoću usta. To su cigarete, alkohol, pića s kofeinom i začinjena hrana.
- Pijte puno vode, ali izbjegavajte polagano ispijanje jer to može isprati svaku slinu. Možda će vam pomoći nositi bocu za piće.
- Pitajte svog liječnika opće prakse i za druge prehrambene prijedloge, uključujući potpuni popis namirnica i pića koje treba ograničiti ili izbjeći.
- Perite zube najmanje dva puta dnevno.
- Redovito koristite proizvode koji sadrže fluoride.
- Suhe usne tretirajte vazelinom ili nekom drugom masnom melaminom, kao što je lanolin. Može pomoći i ovlaživač zraka koji se koristi u spavaćoj sobi noću.
- Obratite se svom ljekarniku. Postoje pripravci koji mogu pomoći u vlaženju usta, uključujući sprejeve, tablete ili paste.
- Izvadite djelomične ili potpune proteze dok spavate.
- Redovito posjetite stomatologa kako bi spriječili propadanje zuba
- Nastavite uzimati lijekove, čak i ako je vaš lijek kriv. Vaš liječnik možda neće moći promijeniti ili izmijeniti dozu. Nemojte prestati uzimati lijekove bez vašeg liječničkog znanja i odobrenja.
Volite sebe i svoje tijelo, vodite računa o porukama koje vam šalje vlastito tijelo putem simptoma i pokušajte što prije riješiti uzrok neugodnih simptoma.